zamknij

WYSTAW KOMENTARZ

* - pola wymagane
wyślij

AKTUALNOŚCI

2015-06-14

Nasz nowa klacz

 

  LF Ali Lane to jedna z najmłodszych w Europie, a prawdopodobnie jedna z nielicznych na naszym kontynencie karych klaczy o tak bliskim pokrewieństwie z co najmniej trzema ogierami, które wywarły ogromny wpływ na hodowlę światową.

  LF Ali Lane jest homozygotycznie kara jako córka obojga rodziców o tej samej maści. Jej matką jest Belle El Jamaal, która z powodzeniem zasłużyła się w hodowli rodząc w m.in. w Szwecji ogierka BLA Bello Ibn Jamaal (po Magic Magnifique) – który zdobył w tym roku tytuł Brązowego Medalisty Międzynarodowego Pokazu w Kuwejcie. Ojciec LF Ali-Lane to z kolei, rosły, efektowny ogier R Ali Bey hodowli USA, użyty w popularnej austriackiej stadninie La Movida Arabians i sprzedany do Complutum Arabians w Hiszpanii. Użyty również z powodzeniem w hodowli brytyjskiej gdzie poza urodziwym karym potomstwem startującym na pokazach pozostawił też potomstwo utalentowane rajdowo – jego synowie Ali Shamahl i Ali Shahrif zdobyli najwyższe noty podczas licencji młodych koni rajdowych w Wlk Brytanii.

  Należy również wspomnieć, że R Ali Bey to dziadek bardzo utytułowanego młodego ogiera EA Arjen El Marwteyn – złotego medalisty pokazów Tulip Cup i Wels International oraz srebrnego medalisty z Chantilly European Breeders Cup i pokazu w Stroehen (Niemcy); R Ali Bey to również dziadek Czempionki Austrii – Anais El Bri czy rzędu czempionów włoskiej hodowli od klaczy MA Alija (po R Ali Bey), której potomstwo odnosi sukcesy na czempionatach nie tylko we Włoszech, ale sprzedane (m.in. do Ajman Stud) – również na Bliskim Wschodzie.  Prawdziwe gwiazdy wielkiego formatu odnajdujemy jednak zwłaszcza w drugim pokoleniu przodków LF Ali-Lane. Jej pradziadkiem po stronie ojca jest Magic Dream CAHR – skarogniady ogier o również polskich korzeniach (przez Baska, Cytrysa i Nabora), który pozostawił w USA całą grupę utytułowanych potomków oraz dobrze sprawdzające się w hodowli matki przekazujące często ciemną maść. Prawdopodobnie najbardziej znaną wśród nich jest Swete Dream – matka Czempiona Świata ogiera QR Marc.

   Ojcem ogiera Magic Dream CAHR był z kolei koń-legenda, jeden z niewielu ogierów na świecie, które ustanowiły swoje linie zarówno męskie jak i stworzyły rodziny żeńskie doceniane przez najważniejsze światowe hodowle. O półegipskim Ali Jamaalu-dwukrotnym Czempioneie USA i Kanady,pradziadku LF Ali-Lane ze strony ojca,ale i dziadku naszej klaczy ze strony matki naspiano wiele artykułów doceniających jego wpływ na  światową hodowlę.  O jego popularności świadczy fakt, że użyty on został w programach hodowlanych 18 krajów dając blisko 500 źrebiąt, a 45 z nich zdobyło tytuły czempionów lub wiceczempionów narodowych i międzynarodowych. Blisko 70% czempionów narodowych w Brazylii niesie w rodowodach krew Ali Jamaala.

  Po roku 2014 kiedy ten niezwykle zasłużony ogier padł w wieku 32 lat ceny za jego potomstwo wzrosły znacznie, a zarówno potomstwo jak i wnukowie natychmiast zniknęli z rynku będąc rzadkim i niezwykle cennym nabytkiem dla wielu hodowców. Poza Ali Jamaalem dwukrotnie i blisko w rodowodzie LF Ali Lane występuje również dobrze znany i z powodzeniem użyty w Polsce (poprzez swoje potomstwo) Bey Shah.

 

  Ten Wiceczempion USA, jeszcze szerzej niż Ali Jamaal użyty bo ojciec blisko 1000 żrebiąt, z których najbardziej znane to Bint Bey Shah – matka używanego w Polsce Psytadela, Czempionki Pucharu Narodów klaczy Paandorah, i Wiceczempionki tego pokazu klaczy Pristinia; ogier Fame VF, ojciec bardzo zasłużonego w hodowli Versace, RD Bey Shahmpane – matka Czempiona USA – Enzo czy popularny w amerykańskiej hodowli ogier RSD Dark Victory.

Tekst:Urszula Łęczycka

powrót