zamknij

WYSTAW KOMENTARZ

* - pola wymagane
wyślij

AKTUALNOŚCI

2008-08-14

Sukcesy w Janowie...

Konie trenowane przez nasze Centrum Treningowe Koni Arabskich i pracującego u nas handlera – Tomasza Jakubowskiego, wzięły udział, podczas ubiegłego weekendu, w XXX Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Gospodarzem tej najważniejszej w Polsce „arabskiej” imprezy, była jak co roku Stadnina Koni w Janowie Podlaskim. Tegoroczny pokaz sędziowany był przez gremium sędziowskie w składzie: Nasr Marei z Egiptu, Ann Norden ze Szwecji, Peter Gamlin z Wlk. Brytanii i Titti Gagliani z Włoch. Do Janowa pojechały z naszych stajni cztery konie. W sobotę od samego rana trwały klasy klaczek młodszych. W klasie klaczy dwuletnich 2A, prezentowana była siwa Wasa (WH Justice (US) – Waresa) hod. i wł. SK Falborek Arabians, z którą to obecnie współpracujemy. Wasa otrzymała w łącznej punktacji 90,17 zajmując drugie miejsce w klasie, pokonując m.in. znaną już z polskich ringów pokazaowych – janowska Alabamę (Gazal Al Shaqab (QA) – Altona). W tej samej grupie wiekowej, jednak w następnej klasie klaczy dwuletnich 2B, wystartowała gniada, utytułowana Espinezja (Psytadel (US) – Entaga) hod. Leszka Jarmuża, wł. SK Falborek Arabians. W bardzo silnej klasie 10 wyborowych klaczy, powieżona nam do treningu Espinezja, zajęła piąte miejsce, z dobrą punktacją 90,17 (w tym trzy „19” za ruch). Sukcesem dla naszego Centrum Treningowego i właścicieli trzyletniej klaczki Eksterna, zakończyła się kolejna klasa. Wyhodowana i należąca do Stadniny Koni Falborek Arabians koło Brześcia Kujawskiego, siwa Eksterna (Ekstern – Emanta) wygrała klasę klaczy trzyletnich. Otrzymała 91,33 pkt (w tym 2 x 19,5 i 1 x 19 za typ) – to bardzo dobry wynik! Warto zauważyć, że Eksterna wygrała klasę najlepszych trzylenich klaczy w Polsce, powszechnie bowiem wiadomo, że w Janowie raz w roku, spotykają się najlepsze konie w kraju. Gratulujemy właścicielom i hodowcom tych trzech klaczy, które tego roku, wywalczyły naparwdę dużo! To bowiem nie koniec sukcesów...

Jeszcze tego samego dnia dokonano wyboru młodzieżowych czempionów. Wspomniana przed chwilą, niezwykle urodziwa Eksterna, została wybrana przez sędziów Młodzieżową Wiceczempionką Polski. Czempionką została janowska Palabra (Enzo (US) – Palmeta). Cieszymy się, że mogliśmy, przygotowując konie do Pokazu Narodowego w Janowie, pracować z tak wybitnymi klaczami jak te należące do Rodziny Państwa Goździalskich. Liczymy na dalszą, owocną współpracę.

Chcieliśmy także przypomnieć, że podczas rozgrywanego tydzień wcześniej, międzynarodowego pokazu klasy C (Arab Lovak Nemzetközi Kiállítása) w węgierskim ośrodku jeździeckim Radpuszta nad znanym i często odwiedzanym przez Polaków, jeziorem Balaton, naszej hodowli kary ogierek Ferro (BS Black Fable (DE) – Forsycja), obecnie własności Borysa Pardusa, ale przez nasze Centrum Treningowe przygotowywany i pokazywany przez Tomka Jakubowskiego, w klasie ogierków 2 – 3 letnich zajął drugą pozycję. Sędziowie oceniali konie w skali dziesięciopunktowej. Ferro otrzymał 2 x 10 i 1 x 9 za ruch, po czym dzień później przyznano mu nagrodę „najlepszy ruch pokazu”. Gratulujemy!

 

Tekst i foto: Mateusz Jaworski

 

powrót