AKTUALNOŚCI
2008-03-26
Black Solfernus – prekursorem hodowli w Iranie
Jutro w drogę do nowego domu w dalekim Iranie wjeżdza nasz Black Solfernus (BS Black Fable – DP Black Sheeniah/DP Black Dominic). Razem z Solfernusem do Iranu zakupione zostały dwa inne ogiery hodowli i własności prywatnej - Tullamore (Harbin – Turbina/Balaton) i Faronn (Ekstern-Firosetta/Aldon). Wyjazd koni to historyczny moment w historii kontaktów hodowlanych Polski i Iranu - trzy wymienione ogiery są pierwszymi w historii polskiej hodowli końmi bezpośrednio importowanymi do tego kraju.
Negocjacje nie były łatwe – nasi klienci poszukiwali koni spełniających ściśle określone kryteria pod względem rodowodu ale również na tyle urodziwych aby mogły stanowić podstawę dla rozwijającej się hodowli koni pokazowych w Iranie. Ponadto mogliśmy się przekonać, że Iran nie jest krajem, do którego łatwo wysłać konia – ze względu na rygorystyczne przepisy importowe i weterynaryjne. Nam jednak się udało - i po okresie negocjacji i długich formalności związanych z wyjazdem koni Black Solfernus razem z dwoma towarzyszami wyruszył w drogę do Luksemburga skąd irańskimi liniami lotniczymi zostanie przetransportowany do Teheranu. Nowy właściciel koni prawdopodobnie w maju, po okresie aklimatyzacji ogierów zorganizuje ich uroczystą prezentację, być może połączoną z lokalnym pokazem koni arabskich. Później ogiery zostaną rozlokowane w stadninach w różnych częściach Iranu, gdzie udostępnione będą lokalnym hodowcom.
Iran to tereny dawnej Persji, z których wywodzi się rasę koni czystej krwi arabskiej. Obecnie większą część populcji koni czystej krwi w Iranie to konie tzw. Asil przypominające typem bardziej konie pustynne – o bardzo dużych walorach użytkowych, dzielnych i inteligentnych, jednak niezbyt przypominajcych konie znane nam współcześnie z pokazów w Europie, USA czy na Bliskim Wschodzie. Tym bardziej miło nam, że Black Solfernus wróci do korzeni swoich przodków jako oferta dla grupy hodowców irańskich, którzy chcą dołączyć do międzynarodowej społeczności uczestniczącej w pokazach również poza granicami Iranu. Miło jest mieć świadomość, że sprzedany koń własnej hodowli będzie przydatny w programie hodowlanym za granicą, jednak nie każdy ma szansę zaistnienia jako prekursor nowego kierunku w hodowli danego kraju. Tym bardziej nas cieszy, że tą nową furtkę w kontaktach pomiędzy Polską a Iranem otworzyły polskie ogiery hodowli prywatnej w tym nasz Black Solfernus. W Iranie trwa teraz okres noworoczny – życzymy więc Black Solfernusowi i jego nowym właścicielom wiele pomyślności w Nowym Roku!
Tekst.U.Łęczycka